Ćwiczenia oporowe stanowią podstawę treningu prowadzącego do modelowania rzeźby ciała poprzez rozrost tkanki mięśniowej. Sprzęt fitness stosowany do tego rodzaju treningu pozwala na zastąpienie tradycyjnych ciężarków i sztang. Ćwiczenie siłowe zwiększają masę i siłę mięśni oraz poprawiają ogólną kondycję człowieka oraz metabolizm organizmu.
Panuje powszechne przekonanie, że ćwiczenia siłowe są niewskazane dla osób, których celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów. Wielu ćwiczących uważa, że ćwiczenia oporowe są przydatne jedynie w treningu kulturystycznym.
Tymczasem siłowy sprzęt fitness jest niezwykle przydatny w spalaniu tkanki tłuszczowej. Jednocześnie zwiększa się przyrost masy mineralnej kości. Odpowiednio dawkowany trening siłowy jest zalecany wszystkim ćwiczącym na siłowniach i w klubach rekreacji fizycznej. Warto zawsze pamiętać, że sprzęt fitness nie będzie ćwiczył za nas.
Nawet najbardziej rozwinięte technologicznie urządzenia powinny być wykorzystywane z głową do odpowiedniego treningu. Trening oporowy obejmuje kilka grup ćwiczeń, które oddziałują na konkretne mięśnie. Zazwyczaj wykonuje się od jednej do trzech tur każdego ćwiczenia z założeniem, że na turę składa się około dziesięć powtórzeń. Niektórzy ćwiczący stosują tury składające się z piętnastu powtórzeń każdego ćwiczenia.
Wpływ ćwiczeń oporowych na wygląd ciała i samopoczucie ćwiczącego jest podobny jak w przypadku innych rodzajów treningu rekreacyjnego. Wykonywanie dwa razy w tygodniu serii ćwiczeń, która trwa około 30 minut powinno przynieść wyraźnie zauważalne zmiany w rzeźbie ciała, za co odpowiada przyspieszenie reakcji chemicznych w mięśniach.