Sprzęt fitness pomaga zbudować formę oraz wrócić do sprawności po kontuzji

Jaki sprzęt fitness można wykorzystać w treningu? Wiele zależy od rodzaju treningu oraz stawianych celów, ale śmiało można stwierdzić, że ćwiczenia ogólnorozwojowe przydają się każdemu sportowcami. To podstawa, baza, na której buduje się przygotowanie specjalistyczne, np. siłowe, wytrzymałościowe, gibkościowe albo mieszane.

W zajęciach ogólnorozwojowych stosuje się sprzęt fitness ze względu na możliwość wzmacniania wszystkich najważniejszych partii mięśni. Ze względu na kontuzje albo słabsze, niesatysfakcjonujące wyniki nie należy zaniedbywać żadnej z nich.

W okresie przygotowawczym zawodowcy oraz amatorzy przez cały rok ćwiczą na rowerkach stacjonarnych, trenażerach eliptycznych, stepperach, bieżniach, skakance, podciągają się na drążku, wyciskają sztangę na ławeczce, ćwiczą na równoważni oraz z wykorzystaniem piłek gimnastycznych (równoważnie oraz piłki poprawiają koordynację i równowagę).

Rowery stacjonarne to najchętniej używany przez amatorów, osoby ćwiczące rekreacyjnie sprzęt fitness. Pozwala uzyskać całkiem zadowalające efekty, a przy tym nie obciąża aparatu ruchu tak bardzo jak bieganie.

Do dyspozycji klientów pozostają rowery pionowe, poziome oraz spinningowe, w których stosuje się różne mechanizmy oporowe: mechaniczne, magnetyczne albo elektromagnetyczne.

Zaletą tej formy aktywności jest brak ograniczeń wiekowych. Jeździć może każdy bez względu na stopień sprawności (oczywiście uwzględniając własne możliwości). Rowery często stosuje się w rehabilitacji pourazowej oraz pooperacyjnej. Dzięki nim można wrócić do pełnej sprawności.